Pełna księgowość czy uproszczona księgowość – jaki jest najpodpowiedniejszy możliwość dla nowo powstałego biznesu?
Księgowość polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym, a niekiedy w ujęciu ilościowym, odpowiednio udokumentowanych wydarzeń gospodarczych, które generują modernizacje w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Księgowość to nie tylko wypełnianie rubryk, zbieranie i przepisywanie kwot z rachunków i faktur, czyli prosta rejestracja zdarzeń finansowych.
Uproszczona księgowość (usługi księgowe zielona góra) czy pełna księgowość – takie zapytanie zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. I to nie tylko w kontekście – co wybrać? – bo przewaznie nowy biznesmen nawet nie zdaje sobie sprawy, jaka potęga jest w danych finansowych i wiadomościach, jakie można wyciągnąć z pełnej księgowości. Często kierowane jest pytanie, czemu moja firma, mimo że mała, musi prowadzić pełną księgowość? Zobacz więcej:
A więc, księgowość uproszczona to zestaw głównych, prostych zasad zbierania danych finansowych, wymyślony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych nieduzych przedsiębiorców. Podstawową funkcją uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku.

Dlaczego została wymyślona uproszczona księgowość? Ponieważ jakoś trzeba te podatki liczyć i kontrolować, a w wypadku niewielkich przedsiębiorców, trudno przymuszać do prowadzenia skomplikowanej i kosztownej księgowości pełnej. Mamy 3 główne formy uproszczonej księgowości:
– karta podatkowa,
– ryczałt ewidencjonowany,
– książka przychodów i rozchodów.
Zaletą uproszczonej księgowości jest to, że jest stosunkowo prosta i tania, a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy praktycznie nic poza wysokością podatku i, ewentualnie, poziomem przychodów.
Pełna księgowość to całkowicie inna historia. To rozbudowany, precyzyjny, skomplikowany i dokładnie sformalizowany system ewidencji wydarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości, a służący do kontrolowania, analizowania i generowania danych na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu. Pełna księgowość służy nie tylko do liczenia podatku – choć to też, ale głównie do wytworzenia całkowitego obrazu finansów firmy. Autor: aspatrust.com/