Pełna księgowość czy uproszczona księgowość – jaki jest najpodpowiedniejszy możliwość dla nowo powstałego biznesu?

Księgowość jest podstawowym elementem składowym rachunkowości. Księgowość tworzy część rejestracyjną rachunkowości.
Księgowość polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym, a niekiedy w ujęciu ilościowym, odpowiednio udokumentowanych wydarzeń gospodarczych, które generują modernizacje w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Księgowość to nie tylko wypełnianie rubryk, zbieranie i przepisywanie kwot z rachunków i faktur, czyli prosta rejestracja zdarzeń finansowych.

Od tego, jakie są przyjęte kanony finansowe w danej firmie, czyli np. jak jest ułożony plan kont, jak są kwalifikowane wydatki programowe i administracyjne, zależy końcowy wynik finansowy przedsiębiorstwa, a więc finansowy wskaźnik tej działalności. Z drugiej strony, przejrzysty, konsekwentny i rzetelny rodzaj prowadzenia ksiąg finansowych jest jedną z najlepszych rekomendacji tej firmy. Rzetelny plan kont i system księgowy kolosalnie ułatwia rozliczanie się z zdobytych dotacji, zezwala na sprawne generowanie potrzebnych wiadomości na temat np. kosztów konkretnego programu, kosztów administracyjnych, pomoże przy ocenie rentowności działalności całej organizacji i usprawnia jej pracę.
Uproszczona księgowość (usługi księgowe zielona góra) czy pełna księgowość – takie zapytanie zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. I to nie tylko w kontekście – co wybrać? – bo przewaznie nowy biznesmen nawet nie zdaje sobie sprawy, jaka potęga jest w danych finansowych i wiadomościach, jakie można wyciągnąć z pełnej księgowości. Często kierowane jest pytanie, czemu moja firma, mimo że mała, musi prowadzić pełną księgowość? Zobacz więcej:

A więc, księgowość uproszczona to zestaw głównych, prostych zasad zbierania danych finansowych, wymyślony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych nieduzych przedsiębiorców. Podstawową funkcją uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku.

Zakładanie firmy

Autor: KAMEERU
Źródło: http://www.flickr.com

Dlaczego została wymyślona uproszczona księgowość? Ponieważ jakoś trzeba te podatki liczyć i kontrolować, a w wypadku niewielkich przedsiębiorców, trudno przymuszać do prowadzenia skomplikowanej i kosztownej księgowości pełnej. Mamy 3 główne formy uproszczonej księgowości:
– karta podatkowa,
– ryczałt ewidencjonowany,
– książka przychodów i rozchodów.
Zaletą uproszczonej księgowości jest to, że jest stosunkowo prosta i tania, a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy praktycznie nic poza wysokością podatku i, ewentualnie, poziomem przychodów.

Pełna księgowość to całkowicie inna historia. To rozbudowany, precyzyjny, skomplikowany i dokładnie sformalizowany system ewidencji wydarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości, a służący do kontrolowania, analizowania i generowania danych na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu. Pełna księgowość służy nie tylko do liczenia podatku – choć to też, ale głównie do wytworzenia całkowitego obrazu finansów firmy. Autor: aspatrust.com/

Dlatego w pełnej księgowości, używając znakomitego systemu podwójnego zapisu (każda operacja musi pojawić się na dwóch kontach,) zapisuje się absolutnie każdy grosz przepływający przez firmę, a dodatkowo operacje bezgotówkowe, które mogą mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych (np. strata wartości środka trwałego, lub groźba wypłaty odszkodowania itp.). Zasady zapisywania zdarzeń gospodarczych zapisane są ściśle w ustawach i zbiorach zasad co sprawia, że możemy porównywać firmy między sobą, bo wszystkie używają tych samych zasad i co daje nam bezpieczeństwo, że firmy nie będą sobie wymyślać swoich zasad w celu zafałszowania wyników – np. aby wyłudzić kredyt albo omamić inwestora.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,