Co znajduje się w składzie popularnych napojów energetycznych?

Duża ilość rozpoczynających swą karierę sportową osób często sięga po tzw. napoje energetyczne i przypuszcza, że jest to znakomite źródło energii wymaganej do odbycia określonego wysiłku.
Takie myślenie jest jednak błędem, ponieważ nie należy mylić napojów izotonicznych z „energetykami”, a zatem napojami energetycznymi.

wizerunek

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Są to dwa zupełnie odmienne napoje. Jeśli naprawdę nie masz takiej potrzeby, nie powinieneś przyzwyczajać swego ciała do picia napojów słodzonych. Jeśli zastanawiasz się, czym właściwie odróżnia się energetyk od napoju izotonicznego, to głównym aspektem jest obecna w tym napoju zawartość cukru i poziom szkodliwości takich napojów.

Jeżeli masz zamiar zgłębić opisywany w tym miejscu temat, to kliknij tu oraz zdobądź użyteczne info także w podobnym serwisie.

Tutaj niestety początkowe miejsce zajmuje „energetyk”. Znane „energetyki” są napojami lekko gazowanymi oraz bezalkoholowymi, które mają pobudzać nasz organizm do działania. Ich skład ma za zadanie zapobiegać zmęczeniu i stawiać ludzi „na nogi” w takiej sytuacji, kiedy mają oni kaca. Trzeba pamiętać o tym, że nie powinny go pić ani kobiety w ciąży, ani osoby, które są uczulone na kofeinę.

W połączeniu z napojami alkoholowymi, napoje energetyczne mogą wywołać złudne wrażenie trzeźwości oraz bardzo odwadniają ciało. W niezwykle rzadkich wypadkach picie energetyków może prowadzić do przykrych dolegliwości. Jedna puszka takiego napoju może posiadać nawet 20 łyżek cukru, co jest cztery razy większą dawką od dozwolonego dziennego spożycia cukru.

W 250 ml napoju odnajdziemy kofeinę, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, teobrominę, która pobudza serce do pracy czy też kwas askorbinowy, czyli witaminę C. W 250 ml energetyku znajduje się także inozytol, który ma na celu regulować ciśnienie tętnicze. Reasumując, tego typu napoje należy spożywać utrzymując właściwy umiar.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,