Nietypowy symbol towarowy
Znak towarowy nie musi być niezwykły. Ważne jest, aby był on na tyle wymowny, by pociągał uwagę odbiorców i utożsamiał dany wyrób na rynku, oraz, by można go było zademonstrować w postaci graficznej.

Źródło: http://www.flickr.com
Przy komponowaniu symbolu, najlepiej jednak użyć słów fantazyjnych i abstrakcyjnych w stosunku do produktów i usług, na jakie mają być nakładane.
Znak towarowy rejestracja odbywa się poprzez złożenie w Urzędzie Patentowym należytego wniosku. W związku z tym, że symbol towarowy zgłasza się zawsze dla określonych towarów, lub usług, powinno się je również wyznaczyć we wniosku. Wybór miejsc w spisie powinien być natomiast przemyślany, bowiem po złożeniu wniosku w Urzędzie nie ma już możności dopisania do niego żadnych punktów. Powinno się w związku z tym wziąć pod uwagę nie tylko towary, które obecnie znaczymy znakiem, lecz również przypuszczalne zastosowanie symbolu w przyszłości, w szczególności jeżeli zgłaszanym symbolem jest miano naszej firmy. Trzeba pamiętać, że rejestr towarów, czy też usług, dla których symbol zgłosiliśmy posiada olbrzymie znaczenie gdyż wyznacza charakter zabezpieczenia naszego znaku.

Źródło: http://www.flickr.com
Prośba o udostępnienie prawa ochronnego jest możliwość oddać samodzielnie, lub za pośrednictwem kompetentnego pełnomocnika, którym może być tylko rzecznik patentowy.
Rzecznik patentowy poza fachowym przygotowaniem wniosku, w tym spisu towarów, jest w stanie także wykonać badanie (zobacz badanie satysfakcji klientów) zdolności rejestracyjnej znaku i oszacować możliwości na jego rejestrację. Rzecznik może również pomóc zrealizować procedurę rejestracji w urzędzie.