Z jakiego powodu proces deduplikacji jest niezwykle ważny i kiedy się go stosuje?

Tworzenie komputerowych kopii awaryjnych to bardzo istotny proces, który przeprowadzany jest przez wprawnych informatyków. Posiada on na celu przywrócenie systemu lub najbardziej istotnych plików posiadacza laptopa.

Aparat fotograficzny

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak przy wykonywaniu kopii zapasowej istnieje duże niebezpieczeństwo, że część informacji będzie skopiowana wielokrotnie.
Dlatego też wykorzystuje się mechanizm deduplikacji, zatem likwidacji plików, które zostały skopiowane wielokrotnie. Ma to na celu uzyskanie jakiejś ilości miejsca na dysku tak, żeby było go więcej na tworzenie następnych backupów. Jest to wyjście optymalne, ponieważ obecnie ilość danych, jakie powinno się archiwizować jest olbrzymia.

Chcesz przeczytać więcej na tej witrynie (https://www.reequest.pl/identyfikacja-wizualna-lodz) na omawiany problem? Jeśli tak, to śmiało kliknij tu, a na pewno poczujesz zadowolenie!

Dlatego też na bieżąco poszukuje się nowych sposobów na redukcję przechowywania niepotrzebnych danych. Co ważne, deduplikacja nie jest procesem, który dotyczy jedynie serwerów. To rozwiązanie, które jest bardzo przydatne do robienia porządków na kartach SD, których używamy np. w smartfonach. Służą do tego specjalne narzędzia, które można by pobrać z internetu.

Sam system powstał jednak z myślą o wykonywaniu backupów stacji roboczych. Na początku deduplikacja polegała wyłącznie na porównywaniu plików oraz kopiowaniu tylko pliku oryginalnego. Obecnie natomiast zazwyczaj używa się bloków deduplikacji danych czy wyłącznie tzw. „chunks”, czyli części tych bloków. Są przeróżne mechanizmy do przeprowadzania tej deduplikacji.

Może zostać ona wykonywana na bieżąco albo dopiero po skopiowaniu bloku informacji. Usuwanie powielonych plików jest wyjściem polecanym zarówno małym spółkom jak i ogromnym przedsiębiorstwom.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,