Czym dla księgowej jest przychód i kiedy trzeba opłacać podatek dochodowy?

Osoby, które nie mają za wiele wspólnego z tajnikami księgowości, mogą mieć często problem z odróżnieniem dwóch pozornie tylko jednoznacznych terminów. Mówiąc krótko dochodem jest przychód pomniejszony o koszty jego zdobycia.

przychody

Autor: Grupa Archicom
Źródło: Grupa Archicom
Dla każdego księgowego oraz chociażby przedsiębiorcy, przychody znaczą łączne wpływy z odsprzedaży towarów albo świadczeń.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto byłoby szerzej poznać ten temat, to dodatkowo zerknij tu (https://pl.beonigroup.com/).

Jednak żeby taki dochód otrzymać, każdy przedsiębiorca musiał wcześniej zainwestować jakieś pieniądze, choćby do wyprodukowania towarów, ich promocji czy przechowywania. Takie koszty określane są jako koszty uzyskania przychodu. Należy pamiętać, że poprawne rozróżnienie tego, co stanowi przychód w konkretnej spółce i to, w którym momencie on powstaje, jest wyjątkowo ważne do właściwego funkcjonowania rejestru oraz rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Ma to olbrzymie znaczenie w kontekście podatku dochodowego. Dlatego też biznesmeni, którzy nie mają znajomości reguł poprawnego rozliczania się ze swych przychodów, zdecydowanie powinni zatrudniać do pomocy profesjonalne biuro księgowe.

W wypadku działalności gospodarczej można przyjąć, że przychód powstaje w chwili wytworzenia usługi czy też wydania produktu. W rzeczywistości jednak przedsiębiorcy często otrzymują należność z pewnym opóźnieniem i uzyskują także świadczenia o nieco innym charakterze. Czasami także dostają zapłatę z góry.

Niezależnie od takich sytuacji Urząd Skarbowy oczekuje, aby takie przychody były obarczone podatkiem od dochodów za dany okres czasu (miesiąc czy też kwartał). Artykuł 14 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z posiadanej działalności gospodarczej są jakiekolwiek kwoty należne, nawet jeśli dany przedsiębiorca jeszcze ich nie otrzymał.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,