Jak powinna być stworzona dobra instrukcja obsługi?

Czasem są takie sytuacje, jakie powodują, że chcielibyśmy stworzyć jakąś prostą instrukcję obsługi. Jest to wydawać by się mogło niezwykle łatwa kwestia, jednak warto byłoby wiedzieć o tym, jakie dokładnie punkty powinniśmy w takiej instrukcji umieścić.
Słowo instrukcja pochodzi od łacińskiego słowa „uporządkować”.

instrukcja

Autor: Megan
Źródło: http://www.flickr.com
rozliczanie

Autor: David McSpadden
Źródło: http://www.flickr.com
Innymi słowy instrukcja jest spisem wszystkich kroków, jakie należy wykonać w drodze do uzyskania wyznaczonego zamysłu. Jest to pouczenie, ciąg przepisów i rad, które systematyzują postępowanie. Instrukcje są sporządzane po to, żeby udogodnić lub umożliwiać zamontowanie konkretnego narzędzia albo przeprowadzenie określonej pracy. Instrukcja musi być napisana tak, aby odbiorca prędko oraz konkretnie zapoznał się z rozwiązaniem konkretnego problemu. Instrukcja więc musi być napisana jak najzwięźlej oraz krótko. Przy pisaniu instrukcji należy objaśnić i zobrazować kolejne czynności w porządku chronologicznym. Bardzo dobrym wyjściem jest używanie słów tego typu jak: „później”, „w dalszej kolejności” czy „następnie”. Należy się posługiwać łatwym, lecz też technicznym i zrozumiałym dla wszystkich językiem.
Trzeba szczególnie mieć na uwadze wiek osoby, która będzie czytać daną instrukcję. Trzeba dawać precyzyjne oraz konkretne porady w odniesieniu do tego, co należy zrobić oraz w jaki sposób to zrobić. Dany tekst trzeba napisać w punktach albo w odmienny sposób, który usprawni orientację w określonej tematyce. Podawane rady nie mogą zostawiać jakichkolwiek wątpliwości. Trzeba się zatem namyśleć, czy osoba, która będzie czytała instrukcję, bez problemu zrozumie to co oraz jak powinna wykonać.

Podnoszona tutaj kwestia jest według Ciebie cenna? Jeśli tak, to wejdź do serwisu noclegi w Łodzi, który proponuje podobne zagadnienia.

Trzeba tworzyć w formie bezosobowej, np.

: „trzeba”, albo „weź”, „zrób”, albo „przykręć”. Trzeba być przy tym osobą konsekwentną. Poza tym trzeba także stosować punkty, podpunkty i akapity, gdyż instrukcja musi być przejrzysta i czytelna.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,