Darowizna czterokołowca

Darowizna czterokołowca jest to przeniesienie własności czterokołowca – pociąga to za sobą określone obowiązki formalne.
W rodzinnych stosunkach przeniesienie własności to najpopularniejsza forma darowizny ze względu na następstwa podatkowe.

Umowa darowizny samochodu powinna zostać sporządzona w formie pisemnej – co do reguły powinna posiadać ona formę notarialnego aktu, jednak może zostać spisana z pominięciem rejenta (staje się obowiązująca w chwili wydania wozu obdarowanemu). Obojętnie czy w rachubę wchodzi darowizna części czterokołowca, czy może całego pojazdu, umowa powinna koniecznie obejmować pewne konieczne elementy takie jak m.in.: data nawiązania umowy, oznaczenie darczyńcy oraz obdarowanego, deklaracja darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności czterokołowca, oświadczenie ofiarodawcy o braku obciążeń auta zobowiązaniami na rzecz osób trzecich, deklaracja ofiarodawcy o darowaniu czterokołowca, deklaracja obdarowanego o przyjęciu auta, termin wydania samochodu.
internecie

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

przedsiębiorca

Autor: Inni PR & Marketing
Źródło: Inni PR & Marketing
zajęcie

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com
Co do reguły darowizna wozu wywołuje skutki podatkowe. Trzeba jednakże zaznaczyć, że prawo (adwokat prawo autorskie) dopuszcza przypadki, w których podatek nie będzie nieodzowny, aczkolwiek muszą być przy owej sposobności spełnione określone warunki: stronami umowy darowizny pojazdu będą najbliżsi członkowie familii, nabycie własności pojazdu zostało zameldowane do właściwego urzędu fiskalnego w ciągu pół roku od dnia dokonania darowizny.

Jeśli wyżej wymienione warunki nie będą zrealizowane, wówczas darowizna połowy auta bądź całego zostanie opodatkowana zgodnie z regułami wiążącymi dla I grupy podatkowej. Wielkość podatku w omawianej sytuacji uzależniona jest od różnych czynników.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,