Uprawnienia pracownicze w organizacji

W każdej firmie najbardziej cennym zasobem są pracownicy. Inteligentny chlebodawca dba o swoich pracowników, przykładowo poprzez szkolenia. To opłacalne dla obydwu stron; pracodawca otrzymuje wykształconego a więc i sprawniejszego pracobiorcę. Pracownik zaś zdobywa wiedzę jaka może w dużym stopniu ułatwić pracę. W niektórych dziedzinach aktywności firmy instruktaże powinny być wykonywane cyklicznie, na przykład tak będzie w wypadku zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy. W pozostałych działach wystarczy instruktaż kiedy zmieniają się przepisy.

kodeks pracy
Pewnym z najtrudniejszych filii w firmie (poza księgowością) jest wydział kadr. Przepisy Kodeksu Pracy to jedne z bardziej skomplikowanych działów prawa – urlop okolicznościowy. Przepisy prawa pracy są skomplikowane z dwu powodów; pierwszym jest fakt, iż zakres kłopotów z jakimi musi zmierzyć się każdy z pracowników kadr jest przeogromny. A drugi, dużo poważniejszy problem, to fakt że przepisy tego typu były po wielokroć przekształcane konsekwencją czego zaistniał bałagan oraz trudności w interpretacji. Klasycznym przykładem takich niejasności jest ZUS przedsiębiorców – jest on zależny od dwu wartości: przeciętnego wynagrodzenia za pracę i minimalnego uposażenia za pracę. Biznesmen może płacić standardową albo zmniejszoną jej wysokość. Składki zależą też od tego jak długo prowadzimy działalność gospodarczą – jeżeli do 24 miesięcy ZUS przedsiębiorców liczony będzie w preferencyjny sposób. Potem niestety trzeba będzie płacić wyższą kwotę ZUS składki są obligatoryjne. Znaczy to, że nie można odstąpić od ich opłacania, nawet jeżeli korzystamy z ubezpieczeń prywatnych czy prywatnej służby zdrowia – zus składki.

ślub

Autor: Agata Kwiecień
Źródło: abcslubu.pl
Każdemu pracownikowi w roku kalendarzowym przypada tzw. urlop okolicznościowy. Udzielany on jest w przypadku zdarzeń niespodziewanych, jak przykładowo pogrzeb (zobacz też: kremacje wrocław) członka rodziny lub własny ślub, urodzenie dziecka. Powinniśmy pamiętać, iż nie trzeba wykorzystać całego przysługującego wymiaru od razu. Dla przykładu urlop okolicznościowy przyszły tata może wykorzystać zawożąc małżonkę do szpitala i później wracając ze szpitala – czy zus przedsiębiorców jest inny niż normalny?. Dowodem prawa do urlopu będzie akt urodzenia pociechy czy w wypadku pochówku odpis aktu zgonu.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,