Własne mieszkanie – z „drugiej ręki” czy od dewelopera?
Lokalizacja nieruchomości
Lokalizacja jest bezsprzecznie istotnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby poszukujące własnego mieszkania. Jest to element, w sporym zakresie wpływający na atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości (). Budynki mieszkaniowe, budowane przez deweloperów są z reguły zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest podyktowane dostępnością gruntów budowlanych oraz ich mniejszą ceną. Atutem wspomnianej lokalizacji jest spokojniejsze otoczenie i mniejsze natężenie ruchu, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy. Osobom zainteresowanym lokalem bliżej centrum pozostaje szukanie wyjątków od wspomnianej zasady lub kupno mieszkania z „drugiej ręki”. W tym przypadku muszą jednak liczyć się z wyższą ceną, jaką przyjdzie im za własne Cztery Kąty.
Stan zaawansowania inwestycji

Nierzadko decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od dewelopera podejmowana jest jedynie na podstawie analizy przygotowanych makiet budowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby chcące nabyć mieszkanie muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.W tej kwestii sporą przewagę mają lokale z rynku wtórnego. Potencjalny klient może z łatwością obejrzeć nieruchomość, co na pewno da możliwość zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.
Infrastruktura osiedla
Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w pobliżu mieszkania w znacznym stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o kupnie mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy możliwość całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi dopracowanie otaczających je parków czy placów zabaw oraz umożliwił rozwój lokalnej infrastruktury. Trochę gorzej wyglądają fakty w przypadku inwestycji deweloperów, gdzie stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.
Dostosowanie lokalu
Wyświetl większą mapę
Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych oczekiwań jest ważną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Firmy deweloperskie zazwyczaj oprócz lokali w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przebudowy lokalu według sugestii nabywcy, co daje nabywcy możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb już w czasie jego budowy. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz związanych z nim opłat.Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na kupno mieszkania na rynku wtórnym. Dodatkowo przebudowa mającana celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na wykorzystaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do zrealizowania lub nawet niewykonalny. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.
W przypadku, gdy sprzedającym mieszkanie – rezydencje wrocław przy parku jest deweloper, kupujący musi uiścić opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Ponadto, w przypadku gdy kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi wziąć pod uwagę koszty wykończenia lokalu. Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, kształtujący się na poziomie 2 % wartości nieruchomości. W przypadku, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi także opłacić prowizję, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości transakcji.
Jak widać, aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy lokalem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze zidentyfikować swoje potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować kilka istnych elementów, mających wpływ na atrakcyjność nieruchomości.
Komentarze |0|
Tagi: infrastruktura, inwestycji, mieszkań, mieszkania, mieszkanie, nieruchomości, remontu, rynek pierwotny, rynku