Dostałeś spadek? i co z nim zrobić? – podmioty, specjaliści do jakich należy się zwrócić po uzyskaniu spadku – przykład z Warszawy.

Spadek czasami może być darem niebios, ale może również okazać się przekleństwem dla spadkobiercy, zwłaszcza jeśli ma w sobie długi „hojnego” członka rodziny. Aby uniknąć przykrego zaskoczenia dobrze jest zwrócić się do odpowiednich instytucji w celu sprawdzenia wartości nowego nabytku. Spadek możemy przyjąć lub nie. Przed takim działaniem warto skorzystać z usług profesjonalisty jakim jest rzeczoznawca majątkowy. Wawa – jako stolica będzie tego znakomitym przykładem.

Pieniądze

Autor: christopher_brown
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym w tym mieście poza typowymi problemami związanymi ze spadkami pojawia się kolejny – właściciele działek nieprawnie wywłaszczeni przez rządy PRL, których potomkowie lub osoby, którym oni przekazali do tego prawa żądają się zwrotu majątków. Po otrzymaniu wiadomości o spadku w najpierw należy sprawdzić czy działka na której jest usytuowany budynek (zarządzanie nieruchomościami) nie jest obciążona tego typu zaszłościami historycznymi (w Internecie można znaleźć plany tych działek). Następnie należy zweryfikować czy pomieszczenie nie jest obciążone należnościami, aby to uczynić należy skierować się do sądu z prośbą o wykonanie tzw. spisu inwentarza (wykonuje go komornik). O przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca ma 6 miesięcy (czas liczy sie od momentu, w którym dostał informację o spadku). Spadek można przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, to znaczy, że w przypadku obciążenia długami spadkobierca spłaca je tylko do wysokości wartości otrzymanego spadku (jeśli otrzymaliśmy mieszkanie warte 200 tys. złotych, a jest ono z długiem w wysokości 250 tys. złotych spłacamy tylko 200 tys. zł).

Niechciany spadek można odrzucić, jednak należy pamiętać, że w przypadku tego rozwiązania problemu majątek przechodzi na kolejne pokolenie, z rodziców na potomków, którzy to znów mogą majątek przyjąć lub odrzucić. Problem pojawia się w przypadku osób, które nie są pełnoletnie, i nie mogą samodzielnie odrzucić spadku (wtedy sąd opiekuńczy ma możliwość zadecydować czy dać prawo rodzicom małoletniego do odrzucenia w jego imieniu spadku). Warto podkreślić, że kredyty spadkodawcy też się dziedziczy, podobnie jak pożyczki i opłaty. Musimy pamiętać o wyrejestrowaniu denata ze spółdzielni mieszkaniowej i wypowiedzeniu jego umów z różnymi usługodawcami (firmy często proszą o uzupełnienie wniosku i przesłanie kopii aktu zgonu). Jeśli spadkobierca jest skłonny przyjąć spadek to do działania powinien przystąpić on, a w przypadku osób jak rzeczoznawca majątkowy (kliknij do nich). Stolica dominuje w przedstawicieli tego zawodu.

Biznes

Źródło: flickr.com
Taki człowiek oceni wartość posiadanego spadk. Jest to wymagane zwłaszcza jeśli w część spadku wchodzą stare przedmioty, obrazy lub elementy, których wartości nie jesteśmy pewni. Rzeczoznawca majątkowy powinien być osobą wiarygodną, najlepiej zatrudnić kogoś z polecenia albo zwrócić się do renomowanego przedsiębiorstwa zajmującego się taką działalnością (polecamy KGDM).

Można też wyszukać nazwisko danego rzeczoznawcy w Internecie i zweryfikować krążące wokół niego opinie, jednak w przypadku tej ostatniej metody należy być ostrożnym. Warszawa jest znana z dużej konkurencji, również na tej płaszczyźnie, może się więc pojawić opinia złego konkurenta, szkalująca pozytywne imię danej osoby. W przypadku dziedziczenia spadku istotna jest też kooperacja z bankami, zarówno w zakresie spłacania ewentualnego kredytu, jak również uzyskania dostępu do konta lub kilku kont (niekiedy utajonych) spadkodawcy. Nad przyjęciem bądź odrzuceniem spadku należy dobrze się zastanowić oraz nie działać pochopnie. Musimy pamiętać, że na decyzję mamy 6 miesięcy.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,