W przypadku jeżeli chcesz odliczać koszty związane z zastosowaniem samochodu w firmie, powinieneś prowadzić ewidencję

Właściciele zakładów zazwyczaj szukają oszczędności, by jak najwięcej zarabiać. Nie każdy orientuje się, że jest możliwość ewidencjonowania przebiegu samochodu, dzięki czemu można zaliczyć w koszty prowadzenia działalności wydatki związane z zakupem paliwa bądź eksploatacji auta.

Opłaca się o tym pamiętać, ponieważ można na tym sporo uzyskać.
To nie jest skomplikowane
Ewidencja przebiegu pojazdu mianowana potocznie „kilometrówką” pomaga wskazać liczbę przejechanych kilometrów i policzyć poniesione z tego tytułu koszty na benzynę. Taką ewidencję prowadzi się zarówno dla celów podatku dochodowego, jak również Vat, ale trzeba spełniać konkretne warunki. W przypadku podatku dochodowego uwzględnia się wozy, które nie zostały uznane za środki trwałe firmy. Takim autem może być w równym stopniu samochód właściciela przedsiębiorstwa, jak także pracownika. Żeby mieć szansę otrzymać zwrot wydatków z tego względu, potrzeba prowadzić niesamowicie staranną ewidencję, lecz nie potrzeba się tego obawiać, gdyż dziś można skorzystać z bardzo funkcjonalnych programów i systemów, które pozwalają prowadzić tego rodzaju ewidencję szybko oraz bez trudu.
Ewidencja przebiegnie łatwo i szybko
wyobrażenie - firma

Autor: Ministerio Bienes Nacionales
Źródło: http://www.flickr.com
Ewidencja przebiegu pojazdu z dobrym programem nie przysporzy kłopotu, ale trzeba pilnować, żeby wszystko bardzo starannie wpisać. Przepisy regulują, co musi znaleźć się w tego typu wykazie, jak też kto musi potwierdzić go podpisem. Ewidencja przebiegu powinna zawierać takie szczegóły, jak numer, dane osoby używającej samochodu, numer rejestracyjny i pojemność silnika, opis trasy, cel podróży oraz datę, jak również ilość faktycznie przebytych kilometrów, stawkę za kilometr oraz całkowitą kwotę stanowiącą mnożenie liczby przebytych kilometrów przez stawkę. Potrzeba pamiętać, że stawka za kilometr zależna bywa od pojemności silnika wozu oraz regulowana stosownymi przepisami.

W przypadku, jeśli właściciel zakłady zdecyduje się korzystać ze specjalnego programu do prowadzenia ewidencji, wystarczy że wprowadzi informacje do odpowiednich tabelek, a potem wydrukuje formularz oraz podpisze.
Rzeczona ewidencja pomaga ograniczać wydatki powiązane z działalnością, zatem warto ją prowadzić.

To ważne omówienie dotyczy publikowanej tu kwestii, więc jeżeli jest ona warta Twej uwagi, to kliknij ten link.

Należy również pamiętać, że zapisy w prawie bardzo często się zmieniają, więc powinno się to śledzić.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,