Jak można walczyć z problemem uzależnienia od pracy? Gdzie jest granica między byciem pracowitym i pracoholizmem?

Wszyscy wiedzą, że praca to zwyczajna konieczność. Potrzebujemy jej, by się utrzymać. Dla wielu osób jest nie tylko źródłem zarabiania pieniędzy, ale też sposobem na podniesienie własnej wartości. Ale czasem można stracić wyczucie i przestać rozdzielać granicę pomiędzy pracą a domem, brać nadgodziny i mieć w głowie tylko to. Co trzeba zrobić, kiedy zdajemy sobie sprawę, że praca jest głównym sensem naszej egzystencji?

pracoholizm

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby dysponujące sporą ilością czasu, pracowite i kochające swoją pracę na pewno są idealnym pracownikiem dla każdego pracodawcy. Często takim pracownikom wydaje się, że taki styl pracy jest dowodem ich wygórowanej ambicji i zostanie doceniona. Jednak pracoholizm jest jednym z niebezpiecznych uzależnień. By z niego wyjść, trzeba albo wykonać mnóstwo drobnych kroków lub jeden znaczący odwrót – to zależy od osobowości i od danego przypadku. Pierwsza sprawa – trzeba podjąć próbę ograniczenia liczby obowiązków i nie brać sobie na barki tego, z czym nie poradzili sobie inni członkowie zespołu. Warto wybrać się na urlop bez telefonu służbowego i komputera. Urlop nie może trwać krócej niż dwa tygodnie (w pierwszym tygodniu i tak myśli się o pracy, spotyka to również te osoby, które nie mają problemu z pracoholizmem). Powinien to być urlop z wieloma atrakcjami, najlepiej w słonecznym kraju (będziemy mieć lepszy nastrój).

Jeśli mamy do czynienia z poważnym przypadkiem, całą terapię musi przeprowadzić dobry psychoterapeuta psychoterapeuta poznań poradnia praxis – Katowice lub Kraków – to nieistotne – specjaliści z obszaru psychologii pracy oraz terapii zaburzeń na pewno zastosują odpowiednie postępowanie.

Jaki dobry psychoterapeuta

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

To udowodnione, że przy wychodzeniu z z pracoholizmu z pewnością pomoże tylko najlepszy psychoterapeuta. Warto więc posiadać dyskretnych psychoterapeutów czy placówki, do jakich dobrze jest pójść, lecz na początku ogólnie warto pójść do psychologa, żeby sprawdzić, jak trudny to przypadek. Nie sposób wymarzyć sobie lepszego pracownika, niż taki, który bez pretensji jest w pracy 10 czy nawet 12 godzin dziennie, dodatkowo zabiera pracę do domu i bierze urlopu. Jednakże problemy z uwolnieniem się od obowiązku pracy przez cały czas mają bardzo często swoje podłoże w głębokiej przeszłości – niedocenieniu przez rodziców czy wychowawców. Warto o tym wiedzieć.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,