Jak należy obliczać podatek dochodowy? Na jakiego rodzaju kwestie powinniśmy zwracać uwagę? Co jest najbardziej istotne?

Niekiedy się wydaje, że sprawy prawne i finansowe są przeznaczone dla kogoś innego, tak naprawdę nie dla nas. Dzieje się tak, gdyż ich nie rozumiemy, a z pewnością nie w takim zakresie, w jakim chcielibyśmy. To odnosi się do wielu osób, faktycznie natomiast nie jest to miłe, gdy nie wiemy, jak objaśnić jakieś zagadnienie, które jest nam w określonym momencie niezbędne. Oczywiście duża ilość pojęć z tej dziedziny jest za bardzo ciężkich, jak odsetki za zwłokę, żeby je ot tak zrozumieć, pomimo to kilka z nich każdy z nas może poznać.

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest np. jak mówimy o podatkach. Weźmy na przykład podatek dochodowy liniowy – Cena Biznesu.

Jeżeli po przeanalizowaniu publikowanego tekstu będziesz pragnął zgłębić dane na opisywany wątek, to pomocne omówienie (https://zjednoczonybs.pl/dla-ciebie/bankowosc-elektroniczna/expres-elixir/) niesłychanie Ci pomoże – kliknij i zobacz!

Wielu początkujących właścicieli firm nie wie faktycznie, jak obliczać miesięczną albo kwartalną zaliczkę na tego typu podatek dochodowy. Przedsiębiorcy rozliczający się na normalnych zasadach, czyli wedle skali podatkowej mogą odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne, natomiast od podatku zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, a jednocześnie 556,02 zł. – jest to kwota zmniejszająca podatek. By obliczyć taki podatek trzeba od kwoty dochodu odliczyć koszty od początku roku, co sprawia, że zyskujemy kwotę dochodu.

Od zdobytej tak kwoty dochodu musimy odjąć możliwą do rozliczenia stratę z ubiegłych lat, a jednocześnie sumę zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne w określonym roku podatkowym. Uzyskamy dochód do opodatkowania, który zaokrąglamy do pełnych złotych. W dalszej kolejności trzeba pomnożyć podstawę opodatkowania przez 18-procentową stawkę podatku do 85,528 zł. osiągniętego dochodu, natomiast powyżej takiej kwoty 32 procent – Cena Biznesu. Tak zdobędziemy kwotę podatku. Następnie od podatku odejmijmy sumę opłaconych w danym roku składek na ubezpieczenie zdrowotne, w ten sposób otrzymujemy podatek należny za cały rok.

pieniądze

Autor: Howard Lake
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego rodzaju kwoty podatku należnego od początku roku powinniśmy odjąć zaliczki które zapłaciliśmy w poprzednich miesiącach, a także kwotę zmniejszającą podatek. Zyskujemy w ten sposób kwotę podatku za określony okres rozliczeniowy. Zaliczkę za ten okres rozliczeniowy powinniśmy zaokrąglić do pełnych złotych, tak uzyskujemy kwotę, która podlega wpłacie do urzędu skarbowego. Warto poznać takie zasady, dzięki nim bowiem jesteśmy w stanie sobie bez kłopotu poradzić z takim rozliczeniem. A to niezwykle istotne, gdy możemy to samodzielnie zrobić – Cena Biznesu.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,