ŚCIĄGNIJ PROGRAM PIT 2015

Wersja stacjonarna programu – ściągasz plik PitProject2015.exe na swój komputer i instalujesz. Następnie postępujesz zgodnie z instrukcją producenta programu.

ROZLICZENIE ONLINE

ROZLICZENIE ONLINE – klikasz w link i zostajesz przeniesiony bezpośrednio na stronę producenta programu.

Instrukcja rozliczania PIT 37.

Jedną z najpopularniejszych deklaracji rozliczeniowych z których korzysta podatnik jest deklaracja PIT 37. Jest ona składana w Urzędzie Skarbowym w przypadku kiedy podatnik chce zadeklarować dochody tylko i wyłącznie ze swojego jedynego źródła zarobku.

Wielkości podatkowe dla powyższej deklaracji wynoszą odpowiednio 18% i 32 %. Jeżeli Twoje przychody które uzyskałeś w 2014 roku są zwolnione z podatku, to nie składasz żadnej deklaracji.

Jeżeli uzyskujesz przychody z innych źródeł, to również nie składasz deklaracji PIT 37.

Jeżeli oprócz przychodów opodatkowanych powyższymi wielkościami osiągasz inne przychody ( np. przychody związane z obrotu własnego kapitału), będziesz musiał rozliczyć się z dwóch deklaracji – PIT 37 oraz dodatkową dotyczącą innych rodzajów Twojego dochodu.

Deklaracja PIT 37 jest rozliczana w skali podatkowej która jest używana wyłącznie do rozliczeń za pośrednictwem płatnika lub płatników.

Jeżeli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą lub zajmujesz się produkcją rolną to ta deklaracja nie jest przewidziana dla Ciebie.

Jeżeli Twoje przychody będą opodatkowane na podstawie umowy o pracę ale również ze sprzedaży sprzętu AG w internecie, to nie jest to deklaracja dla Ciebie.

Uwzględnienie w rozliczeniu dodatkowych dochodów

To rozliczenie jest bezpośrednio związane z sytuacją gdy kobieta rozlicza się jako samotna matka zajmująca się swoimi dziećmi. Jednak w tym rozliczeniu nie należy do wyliczeń dodawać dochodów swoich pociech ze stosunku wykonywanej tymczasowo pracy.

W takim przypadku możesz nadal skorzystać z druku PIT 37 do własnego rozliczenia jednak każde dziecko powinno złożyć własną odrębną deklarację podpisaną przez rodzica.

Straty i ich rozliczanie

Rozliczanie osób które nie przeliczają swoich dochodów w kontekście strat z ubiegłych lat. Jeśli natomiast ktoś chce dołączyć do deklaracji stratę uzyskaną w minionych latach powinien skorzystać z innej deklaracji.

Rozliczanie z małżonkiem

Rozliczanie dotyczy sytuacji kiedy małżonkowie rozliczają się razem. Warunkiem jest spełnianie wymogów dotyczących tego rozliczania w PIT 37. Jeśli np. jedno z małżonków zajmuje się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej to nie można w tym przypadku skorzystać ze wspólnego rozliczenia na druku PIT 37. W takim przypadku deklaracją obowiązującą do rozliczenia Was dwojga będzie PIT 36.

Nie powinno się również składać deklaracji PIT 37 jeśli rozliczenie dotyczy roku w którym zostało zawarte małżeństwo. W tym przypadku każde z małżonków powinno rozliczyć się na osobnym druku. W tym przypadku każde z małżonków dokona własnych odliczeń na oddzielnych drukach.

Wspólne rozliczenie również nie będzie możliwe jeśli jedno z małżonków rozlicza się w skali 19% tzw. podatkiem liniowym.

Jeśli osoba wychowuje samotnie dziecko.

W tym przypadku obowiązuje zasada rozliczania się na druku PIT 37. Dotyczy opiekuna prawnego, rodzica, który wychowuje dziecko będą panną, kawalerem, rozwodnikiem lub rozwódką, tudzież osobą która z wyrokiem sądu przyjłła orzeczenie o separacji.

Ten sposób rozliczenia obowiązuje w przypadku wychowywania dziecka które jest małoletnie. W przypadku gdy dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny ewentualnie rentę socjalną. Jeżeli dziecko nie osiągnęło wieku 25 lat i nadal kontynuuje naukę w szkole na terenie Rzeczpospolitej jak i również w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

Gdy pracujesz za granicą.

W tym przypadku możesz skorzystać z rolziczenia na druku PIT 37 tylko i wyłącznie w przypadku gdy Twój płatnik to polska firma. Gdy zatrudnia Cię za granicą Polski firma która znajduje się w miejscu wykonywania Twej pracy, korzystasz z deklaracji PIT 36.

Możliwość złożenia deklaracji przez pracodawcę – PIT 12.

Jeśli przed 10 stycznia powiadomisz swojego pracodawcę aby złożył za Ciebie rozliczenie, to musisz przedstawić mu druk PIT 12. Jeżeli nie zdążyłeś tego zrobić w ustawowego dnia, rozliczenia będziesz musiał dokonać samodzielnie.

Rozliczenie podatku za pomocą Programu PIT PROJEKT.

Za pomocą programu PIT Projekt możesz dokonać rozliczenia swoich dochodów w prosty i przejrzysty sposób. Program jest darmowy do pobrania ze strony http://pity2013online.pl. Istnieje również wersja rozliczenia bezpośrednio na stronie internetowej. Asystent programu przeprowadzi Cię prze kolejne kroki składania deklaracji.

             O zeznaniach podatkowych w dzisiejszych czasach można mówić bardzo wiele. Nie można zaprzeczyć, że jest to jedno z niewielu formalności, które niektórym spędza sen z powiek. Dlatego też zanim zdecydujesz się na odpowiedni pit, lepiej zapoznać się z ogólnymi zasadami składania deklaracji.

Pit 37 jest przeznaczony dla osób, które uzyskują wyłącznie przychód według skali standardowej. W momencie, gdy rozliczasz się albo twoja firma za pomocą podatku liniowego, owa deklaracja nie jest dla ciebie. Najczęściej na tą deklarację decydują się osoby fizyczne, które otrzymują środki finansowe tylko z jednego źródła, to jest umowa o pracę.

Jeśli zaś posiadasz źródła finansowe z ryczałtów, to wtedy możesz wybrać pit 37, ale dodatkowo należy złożyć deklarację pit 28 z tytułu pozyskiwania środków z ryczałtu. Warto również pamiętać, że ten rodzaj deklaracji jest przeznaczony dla osób fizycznych, za których płatnik, czyli pracodawca wpłaca zaliczki na podatek. Nie należy zapominać, że zupełnie inny rodzaj deklaracji jest przeznaczony dla działalności gospodarczej.